Remedii prin haz

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* Politicianul român trebuie călit precum oțelul sabiei! Băgat în foc, lovit cu ciocanul și ținut sub apă!

* Pentru o viață sănătoasă consumați minimum 2 litri de apă pe zi.
Pentru una veselă, înlocuiți apa cu vin.

* – Domnule, cât costă ochelarii ăștia?
– 500 de lei.
– Și cei de lângă?
– Care cei de lângă?

* Mi-am setat deblocarea facială la telefon, beat fiind. Acum, trebuie să beau 10 beri pentru a-l putea debloca.

* – Am început să mănânc sănătos.
– Super!
– Da… doar că pizza mea e acum „pizza cu salată de roșii deasupra”.

* Profesorul:
– Bulă, dă-mi un exemplu de răbdare.
– Să aștept să se termine ora fără să mă întrebați nimic.

* – Domnule doctor, am insomnie.
– Încercați să numărați oi.
– Am încercat. La oaia 327 mi-am adus aminte că trebuie să fac și factura pentru stână.

* – Bulă, de ce ai venit cu pisica la școală?
– Pentru că tata a spus că astăzi mă ascultă doamna!

* – Tată, știi care e diferența dintre școală și viață?
– Nu, fiule. Spune-mi tu.
– La școală înveți lecția și apoi dai test. În viață dai testul și apoi înveți lecția.
– Atunci să învățăm lecția de azi… cine a spart geamul de la bucătărie?

* Femeile nu își cer scuze, ele îți explică până când devii vinovat.

* O femeie frumoasă are și un pic de burtică, dar dacă nu are, ori e bolnavă, ori nu știe să gătească.

* Dacă iubitul tău nu ți-a trimis niciun mesaj toată ziua, înseamnă că relația lui secundară merge foarte bine.

* În Triunghiul Bermudelor, după ce i s-a prăbușit avionul, numai o stewardesă a rămas în viață. Cu mare noroc a reușit să se parașuteze și a nimerit pe o insulă pustie.
Umblând ea așa, mai cu frică să vadă ce e pe acolo, zărește fum. Se apropie… și ce să vadă? Un bărbat zdravăn, pe jumătate gol, frigea pe jar un pește.
– No, salut! Avionul cu care eram s-o prăbușit și numa’ eu am scăpat Tu cum ai ajuns aici?
– No, fată dragă… io, ardelean din ăl bătrân. Cu vreo 15 ani în urmă eram chelner pe un vas mare, da’ s-o scufundat și numa’ io am izbutit să înot până aici. De-atunci trăiesc singur cuc pe insulă… N-ai vrea nițel pește?
– Mulțam! – zise fata, și cum mânca peștele, își tot plimba ochii peste trupul lui tare și călit de vreme, apoi îi șopti șugubăț:
– Tu mi-ai dat din ce ai gătit… N-ai vrea să-ți dau și eu ceva ce n-ai mai gustat de 15 ani?
Atunci, ardeleanul, cu lacrimi în ochi și bucuria cât casa, o strânse pe fată în brațe și, gâfâind de emoție, zise:
– No, chiar ai la tine PĂLINCĂ?!

* Nu uitați! La noapte, la ora 01, să dați cântarul înapoi cu 10 kg.
Trecem la greutatea de Vară!

* Baba Cloanța către Ileana Cosânzeana:
– Nu te speria, eu sunt tu din viitor!!!

* Întrebare: – Cum numești o blondă vopsită brunet?
Răspuns: – Inteligență artificială.

* Un polonez, un rus și un ucrainean la maternitate.
Bebelușii sunt amestecați între ei.
Ucraineanul strigă „Slava Ukraini”.
Un copil ridică privirea, ucraineanul îl ia și pleacă.
Polonezul îl ia pe celălalt bebeluș și se duce la ușă.
Rusul: – Nu îți pasă care dintre ei e al tău?
Polonezul: – Știu că ăsta e al meu.
Rusul: – Cum?
Polonezul: – Pentru că atunci când ucraineanul a strigat, al meu a zâmbit iar al tău s-a căcat pe el.

* Fiul unui șeic studia la București. Fiind întrebat de părinți cum se simte, a spus că în general bine, dar se jenează un pic… el venea cu Mercedesul la școală, iar profesorul lui cobora din tramvai.
Peste câteva zile, primește un cec de un milion de dolari și o telegramă:
– Nu ne face numele de rușine! Cumpără-ți și tu un tramvai.

* O femeie s-a întors din vacanță. Vecina, cu un zâmbet malițios, îi șoptește:
– Auzi, bărbatul tău aducea în fiecare seară femei…
– Ei, și ce-i cu asta? E ginecolog, înseamnă că și-a luat de lucru pentru acasă!

* – Boss, am luat bere și mergem la Alex, mai vine niște fete.
– „Vin”
– Am luat bere, bem bere!

* Deșertul Sahara. Doi indivizi obosiți și deshidratați. Unul către celălalt:
– Bă, tu mai ai apa aia la genunchi?

* Femeia adoră bărbatul care este educat și manierat de la brâu în sus. Iar de la brâu în jos… să fie cât mai măgar!

* Soacra mică dă telefon proaspeților căsătoriți, în noaptea nunții.
– Ce faceți?
– Ne uităm la televizor.
– Dezbrăcați-vă și băgați-vă în pat amândoi.
După 30 de minute, iar sună:
– Ei, acum cum e?
– Stăm amândoi în pat și citim.
– Zi-i lu’ bărbat-tu să-și bage ce are el mai lung acolo pe unde faci tu pipi.
După alte 30 de minute:
– Ei, acum ce faceți?
– Eu citesc, iar Nelu încearcă să-și scoată piciorul din WC.

* O fată de la țară se duce la oraș și se angajează ca menajeră la o familie bogată. Într-o zi, în timp ce făcea curat în dormitor, găsește sub pat un prezervativ folosit. Îi ia în mână și îl privește mirată. Proprietara o vede și o întreabă:
– Ce-i, dragă, la voi la țară nu se face dragoste?
– Ba da, doamnă, dar nu până iei pielea de pe el!

* Țiganca își certa copilul:
– Păi bine, mă nenorocitule, la cules de căpșuni nu vrei să te duci, arză-te focul! În Grecia, la măslini, nu! Menele nu vrei să cânți! Atunci, du-te, mă, la facultate, să ajungem de râsul șatrei!

Printre glume

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* E fain să locuiești lângă spital. Te plimbi prin cartier în pijama și nimeni nu știe din ce secție ești…

* – Ai prins ceva?
– Da, o fotografie foarte frumoasă cu lacul.

* – De unde ai bani, Bulă?
– Am strigat în tramvai „Poliția!”, iar un nene a aruncat portofelul și a fugit.

* – Mi-am cumpărat un robot care face curățenie.
– Și?
– Acum ne certăm cine stă mai mult degeaba.

* Pizza comandată acasă e mâncarea preferată a celor care nu sunt în stare să-și facă singuri un sandvici.

* Inspectorul auto: – Ține banda ta!
Ea: – Încerc…
El: – Nu în cerc, în linie!

* Sunt femei care vor divorțul. Nu toate au răbdare să devină văduve.

* – Tată, de unde vin copiii?
– Fiule, copiii vin de unde toată lumea îi bagă pe politicieni!

* Românii deschid plicurile cu frică: „Dacă o fi de la poliție, de la bancă! Sau mai rău… Doamne ferește, o invitație la nuntă!!!”

* Nu-mi pasă câți ani am. Important e că mă țin bine… mai ales dacă mă țin de mobilier!

* Vă dați seama cât de poluate ar fi oceanele dacă românii nu ar strânge într-un sertar pungile de plastic?

* O femeie merge la cumpărături cu soțul ei și dă peste niște cizme superbe. Bărbatul îi zice:
– Nicio șansă, draga mea, sunt mult prea scumpe.
Seara, în pat, el începe să-i mângâie șoldul și coboară încet cu mâna. Ea se întoarce și-i spune:
– Aș sta liniștit, prietene. Cine nu vrea să potcovească calul, n-are șanse nici să-l călărească!

* Ciclul din viața unui bărbat:
– ai bani, ai femei
– ai femei, nu mai ai bani
– nu mai ai bani, nu mai ai femei
– nu mai ai femei, ai bani
– > >… iar ai bani, deci ai femei…

* Indicatorul zilei:
Burta nu-i grăsime! E bunătatea care nu ți-a încăput în inimă.

* Nu toți ne tragem din Ada și Eva… mulți se trag din viermele care era în măr!

* De la o anumită vârstă, somnul e mai bun în pat decât în farfurie.

* Ieri am avut o întâlnire pe nevăzute: amândoi am stat cu ochii pe telefoane.

* Doi prieteni la o bere:
– Ce-ai pățit, băi, de ești așa supărat?
– M-a dat nevastă-mea afară din casă…
– Păi de ce, amice?
– A zis că m-a visat în pat cu amanta!
– Și tu ce i-ai zis?!
– I-am zis că eu visez la asta de-o viață…

* Observând adevărata față a presei, înțelegem de ce bunicii noștri se ștergeau la fund cu ziare.

* Întrebare: – Ce este recesiunea?
Răspuns: – Recesiunea este atunci când vinul și femeile trebuie înlocuite cu apa și nevasta.

* Dacă petrolul ar fi gratis, benzina în România s-ar ieftini cu aproape un leu.

* După o beție cruntă, Adam se trezește din somn. Se pipăie și exclamă: „Unde sunt coastele mele?”
Din cer se aude o voce: „Cine cerea aseară fetițe…”

* – Câte beri ai băut?
– Două beri.
– Și cum naiba de ești beat?
– De la pălincă…

* Doi tipi în pușcărie:
– Bă, Gicule, tot mai ești supărat pe mine pentru jafu’ din bancă?
– Normal că sunt, ți-ai dat jos cagula, tâmpitule!
– Păi, la intrare n-ai spus tu „intrăm și le arătăm cine suntem”?

* La munte, un turist intră în vorbă cu un cioban.
– Ia spune, baciule, câte oi ai?
– 100.
– Și ani?
– Vreo 60… ori 70… Cine să-i mai știe?
– Da’ cum Dumnezeu, numărul oilor îl știi și numărul anilor nu?
– Păi, domnule dragă, până amu, anii mei n-o încercat nimeni să mi-i fure…

* Azi am fost la psihiatru. Mi-a spus că sufăr de dublă personalitate și mi-a cerut 160 de lei. I-am dat 80 de lei și i-am spus ca restul să-l ceară de la celălalt idiot!

* M-am dus să mă programez pentru niște analize…
Au locuri libere la sfârșitul anului 2029.
Dacă tot eram acolo, m-am programat și pentru autopsie…

* Un maniac a stropit banii cu otravă și i-a donat unui azil de bătrâni. Au murit 5 deputați, primarul și asistenta sa. Niciun bătrân nu a avut de suferit!

* – Salut, vecine, te-ai însurat?
– Nu m-am însurat, vecine. de ce întrebi?
– Te-am auzit că ai zis „Iubire, a venit pizza”.
– Am zis așa ca să nu știe băiatul ăla de la delivery că le mănânc eu singur pe toate patru.

* Bărbatul spune o rugăciune înainte de culcare…
Ea: – Pentru ce te rogi?
El: – Să-mi arate Domnul calea…
Ea: – Lasă, calea ți-o arăt eu, tu roagă-te să fie tare!

* Suntem un popor stabil. Proști am fost, proști am rămas!

* Un popă ortodox se întâlnește cu un popă catolic.
Ortodoxul: – Hristos a înviat!
Catolicul: – Al nostru umblă de o săptămână!

* Bunicul a mers să-și depună dosarul de pensie, dar uitase acasă buletinul. Funcționara i-a spus:
– Vă rog să descheiați cămașa.
Când a văzut părul alb și des de pe piept, a zis:
– Îmi ajunge ca dovadă.
Și i-a procesat cererea. Acasă, bunicul i-a povestit entuziasmat bunicii toată întâmplarea. Ea a răspuns scurt:
– Dacă îți lăsai și pantalonii jos, poate îți dădeau și pensie de invaliditate.

* Femeia care te iubește îți dă cu tigaia-n cap!
Dacă nu te iubea, îți dădea cu piciorul în cur!

Replici cu haz

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* Miezul de la nucă are forma creierului.
Bine… mai sunt și nuci seci!

* – Măi Marine, să știi că m-a ruinat nevastă-mea.
– Dar ce ți-a făcut?
– Când am plecat de acasă, i-am spus să împartă recolta de cartofi: jumătate să-i vândă la piață și jumătate să-i pună în beci.
– Și ea ce-a făcut? I-a vândut pe toți?
– Nu… i-a tăiat pe toți în două.

* Noaptea trecută am petrecut-o într-o petrecere cu un țânțar. El cânta și eu băteam din palme. A fost ceva de vis!

* Tatăl îi spune feciorului:
– A face cunoștință cu o femeie pe internet este neserios.
– Tată, dar tu unde ai făcut cunoștință cu mama?
– În cazinou…

* Te-ai despărțit de unu’ pentru că locuia cu mă-sa și ți-ai găsit pe altu’ care stă cu nevastă-sa!
Tu chiar ai progresat!

* În sfârșit, mi-au fost recunoscute calitățile actoricești. Am fost la doctor, că mă doare rău spatele, și mi-a spus să fac neapărat un film.

* – De ce umbli, domnule, cu umbrela, acum când e soare?
– Pentru că, atunci când plouă, o ia nevastă-mea!

* Anunț la LIDL: „Femeile surprinse că pipăie fructele, vor fi tratate la fel!”

* Bunicul vine la secția de votare, se apropie de unul dintre membrii comisiei și întreabă:
– Pot să aflu dacă soția mea a votat?
– Sigur. acum verificăm… Da, iată, a semnat. Dar ce, bunicule, nu locuiți împreună?
– Ba nu, ea a murit acum 15 ani, dar vine să voteze cu fiecare ocazie, iar eu nu pot s-o prind niciodată.

* – Ce fapte de curaj ați înfăptuit în viața voastră?
– Eu unul am dat centrala pe 24 de grade!

* Gata, m-am liniștit, credeam că mă supără ficatul de la sarmale și cârnați… dar mi-a spus Neti că e mercur retrograd.

* – Bună, scumpo! Ieși cu mine la o cafea?
– De care cafea?
– De asta normală, cu zahăr, cu lapte, cu prezervativ…

* – Doamnă, faceți sex cu un necunoscut?
– Nu.
– Atunci, dați-mi voie să mă prezint…

* Unu sună disperat la poliție:
– Aici barul Casablanca, veniți repede că se bat homosexualii cu lesbienele!
Ofițerul de serviciu:
– Sper să câștige ai noștri.

* Un viitor ginerică sună la Radio Erevan:
– Ce este luna de miere?
– Este un concediu pe care îl capătă bărbatul înainte de a lucra pentru noul șef.

* Cel mai cinstit Președinte pe care l-a avut România a fost Mircea Geoană!
Nu a apucat să fure nimic în noaptea aia de pomină!

* Singurul om care a știut să folosească judicios lemnul țării, SINGURUL… a fost Vlad Țepeș.

* Un copil mergea cu tatăl său într-un Matiz. La un moment dat, întreabă:
– Tati, asta din dreapta, care se vede pe geam, e marele zid chinezesc?
– Nu, tati, e bordura.

* – Elev! Cine este președintele României?
– Nu știu, doamnă.
– Cred că trebuie să te documentezi mai mult dacă vrei să treci clasa.
– Pot să vă pun și eu o întrebare?
– Da.
– O cunoașteți pe Maricica?
– Nu.
– Cred că ar trebui să vă documentați mai mult despre soțul dumneavoastră.

* Un tată le spune copiilor lui:
– După ce dispar eu, dărâmați casa și veți găsi sub fundație o cutie metalică. Înăuntru veți afla tot ce vă trebuie ca să trăiți confortabil.
Șase luni mai târziu, tatăl moare. Copiii îl îngroapă chiar în ziua aceea, iar a doua zi dărâmă casa și găsesc cutia. O deschid și găsesc o hârtie pe care scria: „Dacă sunteți bărbați adevărați, construiți-vă singuri casa.”

* Certându-se cu soția, soțul a strigat:
– De unde ai apărut tu așa de deșteaptă?
Soacra, din camera ei:
– Vrei să ies ca să-ți arăt?

* – Ai o vârstă frumoasă, ai experiență, cred că dai lecții la pat.
– Așa e. Vrei să te-nvăț cum se pune lenjeria?

* Doctorii au descoperit de curând un aliment care poate provoca ani întregi de suferință și necazuri după ce a fost consumat…
Tortul de nuntă.

* Ai bani, mergi la mare.
N-ai bani, ai fost anul trecut la mare.

* Roșiile românești din Turcia merg cel mai bine cu brânza de Sibiu din lapte bulgăresc!

* Doamna învățătoare îi roagă pe elevi să vină a doua zi îmbrăcați în așa fel încât să sugereze meseria pe care vor să o îmbrățișeze când vor fi mari. În dimineața următoare, elevul Georgescu era îmbrăcat cu un halat alb și un stetoscop la gât.
– Aaa, vrei să devii medic, constată doamna.
Ionescu vine cu o caschetă, fluier și mănuși albe.
– Tu vrei să fii polițist.
Elevul Bulă dormea de rupea în fundul clasei.
– Bulă?! Ce înseamnă nerușinarea asta?
– Vreau să devin senator!

* La turnul de control al unui aeroport se aude o voce de om beat:
– Vă rog, da… rog să-mi dați o pistă să aterizez.
– Dom’le, te rog, ieși de pe frecvență, că poți fi arestat pentru glume d-astea.
Tipul machit insistă că este în avion și că vrea să aterizeze, chiar dacă abia putea vorbi. Atunci, cei din turnul de control îi spun:
– Domnule, vă rog să-mi dați pilotul sau copilotul.
– Pe cineee? Ăia doi au picat beți primii, de unde să-i scot?
– Atunci stewardesele?
– Alea? Îs bete moarte în spatele avionului.
– Păi, dacă toți sunt beți, matale cine ești?
– Eu? Pilotul automat.

Cu umorul la control

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* Violent înseamnă în limba bătrână un îndemn adresat lui Vio să nu se grăbească.

* – Soția mea a început să vorbească singură prin casă…
– Și ce faci?
– Nimic. Nu vreau să stric conversația.

* Un copil vine de la școală și spune:
– Mamă. azi am învățat despre politică!
– Foarte bine, și ce ai înțeles?
– Că dacă eu nu-mi fac tema, însă colegul meu o copiază, amândoi luăm aceeași notă… dar el ajunge șef de clasă.

* Soția: – Ai observat că nu mai vorbesc cu tine?
Soțul: – Da… și chiar apreciez gestul.

* La ora de religie, profesoara i-a întrebat pe copii cum cred că și-a petrecut Noe timpul pe Arcă.
– Eu cred că a stat și a pescuit…
Din spatele clasei:
– Să mori tu?, cu două râme…

* Un rabin este invitat să țină un discurs într-o sinagogă. Vine rabinul, se așază pe locul lui de frunte… și tace. Toată lumea se uită la el, dar continuă să tacă. Un enoriaș se apropie și îl întreabă:
– De ce nu începi să vorbești?
Rabinul răspunde:
– Mi-am uitat dinții acasă.
Enoriașul fuge acasă și îi aduce protezele. Atunci, rabinul începe discursul și vorbește… vorbește… o oră, două…
La un moment dat, enoriașul se apropie din nou:
– Este târziu, te rog, termină.
Rabinul răspunde:
– Ce să fac… mi-ai adus din greșeală proteza soției!

* – Aveți antecedente în familie, cu probleme psihice?
– Am un unchi care știe pe de rost toate melodiile lui Fuego.

* Doar în România vorbești cu gândacul înainte să-l omori: „Te-am prins, ‘tu-ți gâtul mă-tii!”

* Albert Einstein își cere scuze românilor pentru calculele greșite. Viteza luminii a fost depășită de… prețul ei!

* Mă duc la nutriționist, e mai gras ca mine.
Mă duc la oftalmolog, e mai chior ca mine.
Ar trebui să merg la psiholog, da’ cine mai are curajul…

* O parte din copilărie am petrecut-o învârtind antena ca să prindem semnal la 2 posturi TV…
Acum, la 40+, învârt 150 de canale doar ca să-i evit pe politicieni.
Unde s-au dus anii…

* Angajăm profesori, diverse materii, buni cunoscători de arte marțiale, pentru a se putea apăra singuri de elevi.

* Fata care păștea vacile, bobocii de gâscă pe izlaz, aduna gândaci de colorado, se spăla în lighean, prășea și scotea apa din fântână să ude grădina, ca mai apoi să poată cere voie la discotecă, EȘTI AICI???

* Un bărbat îl întreabă pe directorul unei pompe funebre care e regula:
– Se merge după sicriu sau înaintea lui?
– De obicei, în urmă. Nu e greșit nici dacă mergi înaintea lui. Cel mai rău e când mergi în sicriu.

* Întrebare pentru cei care au studiat chimia: cum se dizolvă un parlament?

* Dă-mi, Doamne, bani să merg la plajă în România, nu în străinătate ca toți săracii.

* – Vă rog, o pereche de pantofi.
– Poftiți, probați-i pe ăștia.
– Mda. Mă cam strâng.
– Încercați să scoateți limba.
– Thoth mă strângh phusin.

* Soția întreabă:
– Te arde conștiința că m-ai înșelat?
– Numai când fac pipi!

* Ceartă conjugală:
– Să știi, boule, că gemenii nu sunt ai tăi!
– Niciunul?

* – Mamă, colegii spun că mă trag dintr-o familie de mafioți.
– Lasă, puiule, că vin mâine la școală și rezolv eu problema.
– Bine, numai vezi să pară un accident.

* Doi polițiști la examen. Tema: Alcătuiți o propoziție.
Cei doi se sfătuiesc: – Hai să scriem: „Pe un câmp erau doi boi!”
Celălalt: – Du-te bă, că râd ăștia de noi, or să spună că suntem noi doi! Trebuie să scriem astfel încât să fie clar!
La final, pe foaia de examen: „Pe un câmp erau doi boi, în afară de noi doi!”

* Ana are mere… pentru că nu are bani de cireșe.

* Mă uitam mai adineaori la pozele de la cununie…
Ce se mai bucurau unii de necazul meu!

* – Pescuitul este sport sau artă?
– Când prinzi pește este sport, dar când povestești despre asta – e artă!

* – Bulă, de ce copiezi?
– Ca să nu fac diferențe între colegi.

* – A zis șeful că mâine să venim cu toții beți la serviciu.
– De ce?
– E ziua lui și nu vrea să cheltuiască prea mult pe băutură.

* – Ce faci?
– Bine.
– Ne vedem diseară?
– Ok.Unde?
– Pe Facebook!
– Aaa, nu pot, că sunt plecată.
– Unde?
– Pe TikTok!

* Știi că ești cu adevărat îndrăgostită atunci când începi să zâmbești gândindu-te la el în timp ce speli vasele.

* – Tată, ce-i ăla paradox?
– Paradox este atunci când te însori cu o femeie frumoasă și ea cheltuie mai mulți bani pe cosmetice ca una urâtă.

* Un psihiatru american avea patru mame la terapie.
– Cu toate aveți obsesii!, a observat el.
Către prima mamă:
– Tu ești obsedată de mâncare. Ți-ai botezat fiica Candy!
Către a doua:
– Obsesia ta este să ai bani. Pe copilul tău îl cheamă Penny!
Către a treia:
– Obsesia ta este alcoolul. Aceasta se vede în numele copilului tău, Brandy!
În acest punct, mama celui de-al patrulea copil se ridică iritată, își ia copilul de mână și spune:
– Hai, Dick, noi plecăm!

Neîngrădite

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* Fiți atenți la diferențe!
Pasiunea nu e dragoste!
Inteligența nu e cultură!
Deodorantul nu e duș!

* Un orb intră într-un restaurant. Patronul îl întreabă:
– Doriți meniu?
– Sunt orb, adu-mi o furculiță folosită. O voi mirosi și apoi voi comanda.
Patronul confuz îi aduce furculița. Orbul o miroase și zice:
– Aș dori miel cu cartofi condimentați și legume de primăvară.
– Incredibil, zice patronul.
Orbul mănâncă și pleacă. O săptămână mai târziu, se întoarce. Patronul, curios de simțul său al mirosului, s-a dus în bucătărie, unde lucra soția sa Alina, și i-a spus:
– Fă-mi o favoare și freacă-ți furculița aceasta de zona intimă!
Apoi, ia furculița, se duce la orb și îi dă să miroase. Orbul o ia, o duce la nas și spune:
– Hmmm, interesant, nu știam că Alina mai lucrează aici!

* Bunicul machedon își vizitează nepotul, director de bancă.
– Frumos birou ai, nepoate. Fata aia din spate, de acolo, cine este?
– Chirața, fată de-a noastră, armână, răspunde nepotul.
– Bravo, bravo, foarte frumos! Da’ ficioru’ ăla de la etaj, cu birou mare?, mai întrebă bunicu-său.
– Ăla este Iani, armân de-a nostru și el, îi explică nepotul.
– Foarte bine, nepoate, foarte bine, zâmbește cu satisfacție moșul. Și ăla în costum, de lângă tine?
– E Stere, de la noi din sat, armân și el.
– Băi nepoate, îmi place de voi. Dar, auzi, ăla în albastru de la intrare, cu biroul mai mic, cine e?, întreabă bunicul.
– Aaaa, ăla e ION, paznicul, da’ nu-i armân!
Bunicul se strâmbă și spune mușcându-și buza:
– Pfuuuu, băi nepoate, ai dracu’ românii ăștia, cum se bagă peste tot!

* O mamă divorțată s-a întors acasă din oraș, pilită rău. Copiii tăceau și se uitau la ea, neîndrăznind să scoată un sunet. La un moment dat, ea zice:
– Copiii mei dragi, în ultimii ani n-am fost eu și tată, și mamă pentru voi?
– Da, mamă…
– Ei bine, copii… în seara asta, tata s-a cam îmbătat!

* – Am auzit că soțul tău a murit, condoleanțe…
– Așa e. Fix la 3 luni după nuntă.
– Înseamnă că nu s-a chinuit mult…

* Nimic nu este mai util în gospodărie decât un bărbat vinovat.

* Un bărbat, bandajat din cap până-n picioare, apare în fața judecătorului.
– Domnule judecător, nu mai rezist. Din prima zi de căsătorie, nevastă-mea aruncă în mine cu diferite obiecte.. Vă rog să mă divorțați, că nu mai pot.
– De ce n-ați divorțat până acum? Sunteți căsătorit de zece ani.
– Păi, să vedeți. La început nu prea mă nimerea.

* Mi-a scris nevastă-mea că ne despărțim.
Când am întrebat-o de ce, a răspuns că nu mie a vrut să mi se adreseze.
M-am speriat degeaba!

* Cică oamenii buni sunt iubiți de toată lumea.
Pe dracu, sunt iubiți doar atât cât pot fi folosiți!

* Două roșii traversează strada. Una este călcată de mașină. Cealaltă zice:
– Hai mai repede, ketchup!

* – Mă crezi proastă?, întreabă o blondă.
– Stai să dau apă la pești și îți spun după…
– Ok, dar să nu dureze mult!

* Bulă ajunge acasă cu carnetul plin de note mici. Tatăl îl întreabă nervos:
– Cum se face că ai numai note de 4 și 5?
– Păi, tată, să nu zici că nu sunt consecvent!

* Un prieten s-a dus la psiholog deoarece credea că are un picior mai scurt.
Psihologul l-a lămurit că celălalt picior e mai lung…
Acum e fericit!
La fel e și cu pensiile, și cu salariile.
Vi s-a spus că nu sunt ele mici, ci prețurile mari…
Altă viață!

* – Tată, ce înseamnă „diverse”?
– Diverse înseamnă… alte cheltuieli pentru mama ta.

* – Du-te și cumpără bere!, zice Ion către Maria.
– Dragule, poate îmi zici și cuvintele magice!
– Hocus-pocus, tu muiere, marș în fugă după bere!

* Vine un student în căminul de fete. Paznicul întreabă:
– La cine mergeți?
Studentul: – La cine mă sfătuiți?

* Femeile împart cu bărbații plăcerea, le dublează necazurile și le triplează cheltuielile!

* O cioară stătea pe o cracă și nu făcea nimic toată ziulica. Un iepuraș a văzut-o și a întrebat-o:
– Aș putea să stau și eu ca tine și să nu fac nimic?
– De ce nu?
Iepurașul s-a așezat pe pământ, sub cioară, și nu făcea nimic, dar a apărut o vulpe și l-a mâncat.
MORALA: Ca să poți sta fără să faci nimic, trebuie să fii foarte sus.

* Convorbire telefonică între două blonde:
– Fată, ne întâlnim azi?.
– Da. Unde?
– Unde vrei tu!
– La ce oră?
– La ce oră vrei tu!
– Bine… așa rămâne. Pa!!!

* Despre politică doar atât: „Singurele partide care ne mai satisfac sunt partidele sexuale!”

* Aseară, m-a luat maică-mea la rost:
– Mă tu îmi ascunzi ceva?
– Nu, mamă. De ce întrebi?
– Oare fata aia cu care umbli tu, are un copil?
– Nu, mamă, n-are. Ce ți-a venit?
– Nu mai minți! Te-am auzit aseară când vorbeai cu ea la telefon și i-ai zis: „Noapte bună, te pup și pe tine, și pe aia mică!”

* Soția: – Cum te descurci acolo fără mine?
Soțul: – Nu-ți face griji, mi-am cumpărat chiloți pe care scrie „Sunt însurat”!
Soția: – Și cui ai de gând să-i arăți?

* – Alooo, iubire, de ce nu ai răspuns la telefon?
– Iubito, știi că sunt în război! Trăgeau ăștia în noi și cădeau bombe…
– Puteai să te duci un pic mai încolo, doar știai că te sun…

* – Iubito, trebuie să-ți mărturisesc că, înainte să te cunosc, eu am fost o târă curvar… Am executat vreo 15 curve de pe centură…
– Eii, vezi mă iubi?! Știam eu că te cunosc de undeva!

Triate și redate

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* Declarația unei eleve care a refuzat să participe la simularea BAC:
„Mama spune că doar alea proaste simulează.”

* Nu vreau să mă laud, dar am un metabolism care îmi permite să mănânc orice și să rămân gras.

* Eu cred că PSD face reclamă la cartea lui Theodor Paleologu („Ce ne facem cu atâția proști?”), cu Olguța și Manda ca moderatori.

* Știți de ce se numește luna Mai?
Că mai plouă, mai ninge, mai bate gheața, mai iese soarele, mai faci plajă, mai stai în tricou, mai mănânci o cireașă, mai bate vântul, mai dă bruma dimineața, mai pui o geacă seara, mai faci un foc, îți mai amintești de iarnă, mai că miroase a vară dar nu mai vine…

* Declarație fiscală în Anglia.
Cum a fost completat un formular de declarație fiscală:
La întrebarea: „Câte persoane întrețineți?”, englezul a răspuns:
– 2,1 milioane de imigranți ilegali
– 4,4 milioane de șomeri
– 900 de mii de pușcăriași în 85 de închisori
– Coroana
– Guvernul
– Camera Comunelor și a Lorzilor
– plus 650 de parlamentari europeni, buni de nimic.
Formularul i-a fost respins, ca incorect. El a răspuns cu întrebarea:
– De ce? Am uitat pe cineva?!

* Politica s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.
(Voltaire)

* Important e să ai iPhone în buzunar. Foamea o mai reglezi tu din pâine și pateu…

* Dacă vrei să ai o nevastă deșteaptă, frumoasă și bogată, trebuie să te însori de trei ori.

* Logică feminină
Nu te-am întrerupt în timp ce mă ascultai!
Nu mă întrerupe în timp ce vorbesc cu tine!

* Reporteriță: – De ce avem încălzire globală, maică?
Baba: – Pentru că se fu…
Reporterița: – Știm, știm, pentru că se f*te popă cu popă în c*r, mulțumesc.
Baba: – Nu, fă! Pentru că se fundamentează pe raționamente eronate, concepte metafizice nocive, ce-și preiau seva din egocentrismul uman.

* E ușor să faci un bărbat să te iubească mult timp. E suficient să-i zici:
– Cum faci tu dragoste nu face nimeni.
Pe cât posibil… să rămâi cât mai serioasă.

* Cele mai bănoase meserii se termină cu „ar”: șmenar, samsar, bișnițar, primar, parlamentar…

* Toată noaptea beți, fumați și vă drogați, iar dimineața întrebați la piață dacă-s stropite merele!!!

* Am citit într-o zi pe internet că foaia de dafin, purtată în portofel, atrage banii!
În altă zi, am citit că 5 boabe de orez, puse în portofel, îți țin portofelul cu bani!
Le-am pus pe ambele…, mai am puțin și adun de-o ciorbă în portofel și tot săracă rămân.

* Doi prieteni:
– Bă, tu vorbești în somn?
– Nu știu, că dorm.

* Doi prieteni se întâlnesc pe stradă. Unul îl întreabă pe celălalt:
– Unde ai fost?
– Uite, am dat o fugă după pâine!
– Și-ai prins-o?

* Soția către soț:
– Dacă ai avea de ales între mine și bere, ce ai alege?
– Depinde… ce bere?

* Profitând de lipsa soțului, o femeie își primește amantul acasă. Înainte de a se așeza la masă, ea îl roagă:
– Iubitule, ascute, te rog, cuțitul acesta!
Tipul îi îndeplinește dorința, după care cade pe gânduri. Ea observă și îl întreabă:
– La ce te gândești, iubitule?
– Știi, acasă, nu am ascuțit niciodată cuțitele, dar ele sunt mereu ascuțite!

* Azi am depus actele pentru buletin și mi-o zis să vin după șapte zile lucrătoare. Dar eu, dacă nu lucrez, când trebuie să mă duc?

* – Ce faci?
– Bine.
– Și eu… hai că am rezolvat și conversația pe ziua de azi.

* Discuție între doi cerșetori:
– Ce, acum ești ciung?
– Ce să fac? Când eram orb primeam doar bani falși!

* Profesorul:
– De ce întârzii mereu?
– Pentru că vreau să-mi fac o intrare memorabilă.

* – Trageți pe dreapta. Nume, vârstă, sex!
– Tilică, 30 de ani, de două ori pe săptămână.
– Nu, voiam să spun bărbat sau femeie?
– Ce prind și eu, domnu’ agent!

* Abia aștept salariul, ca să mă sparg în figuri: fac o salată cu roșii și verdețuri românești.
De restul iau pâine!

* M-a invitat un prieten la el acasă să bem o bere. Mi-a zis să mă simt ca la mine acasă.
L-am dat afară! Mie nu-mi plac musafirii!

* Dacă vrei ca toate femeile să se învârtă în jurul tău, fă-ți statuie în sensul giratoriu…

* – Părinte, am voie să mă uit după femei cu fundul mare?
– Ai voie, Ioane!
– Dar după alea cu sânii mari?
– Ai voie, Ioane!
– Și după alea goale?
– Ai voie, Ioane!
– Părinte, dar la ce nu am voie să mă uit?
– La flama de sudură, Ioane!

* Constatare medicală:
„Cu cât este mai urâtă femeia, cu atât mai rar o doare capul”

* NASA trage un semnal de alarmă: prostia din România a început să fie vizibilă din spațiu.

* A murit unul la amantă… și ea, panicată rău, nu știa ce să facă.
În cele din urmă, se decide să ia telefonul lui și îi trimite un mesaj soției: „Vino după mine… am murit”

* Dacă te rătăcești azi prin București fără să știi un pic de nepaleză… ești mâncat.

* Cum îți dai seama că sfârșitul lumii e aproape
Când un german prietenos, un francez curajos, un american slăbuț, un chinez unic și un țigan cinstit intră într-un bar, iar evreul strigă: „Băuturile sunt din partea mea!”

* Am trăit în vremuri periculoase.
Când eram tânăr, nu știam cine mă sună până nu răspundeam la telefon.

Să fie veselie!

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* La restaurant:
– Două beri fără alcool, vă rog!
– Vă aduc și o carte de colorat?

* Doi prieteni:
– Mi-am luat un câine de pază.
– Și păzește bine?
– Excelent! De fiecare dată când vine hoțul, se ascunde primul!

* – Bunico, de ce te uiți la televizorul acela vechi, din 2022?
– Pentru că e singurul din casă care nu-mi cere parola și nu vrea să-mi scaneze retina ca să pot vedea știrile.

* O femeie găsește lampa lui Aladin. Imediat o freacă și, ca de obicei, un spiriduș iese din ea. Femeia se uită la el și își exprimă dorințele:
– Vreau ca soțul să mă privească doar pe mine, eu să fiu unica din viața lui, să ia micul dejun, să mâncăm și să dormim împreună, să călătorească întotdeauna cu mine, etc.
Și spiridușul a transformat-o într-un telefon mobil.

* – Iubito, cred că am, nevoie de o vacanță.
– Dar ai fost în concediu luna trecută.
– Da, dar între timp m-am întors la muncă…

* – Șefu’, pot să plec mai devreme azi?
– De ce?
– Mă duc la cursuri de gestionare a timpului.
– Și nu poți rămâne să exersezi aici?

* La școală, profesorul întreabă:
– Cine se consideră prost să ridice mâna!
– Toți stau liniștiți, în afară de Gigel, care ridică mâna. Profesorul:
– Gigel, de ce ai ridicat mâna?
– Am vrut să fiu sincer, dom’ profesor.
– Foarte bine, dar de ce crezi că ești prost?
– Pentru că mă supăr dacă ceilalți nu au ridicat mâna.

* De ce sunt eu mai plinuță!
Pentru că dac-aș fi mai slabă, nu ar încăpea în mine toate calitățile pe care le am!

* Ministrul mediului spune că numărul urșilor este de trei ori mai mare și că trebuie împușcați.
Și în parlament este mai mare numărul aleșilor de trei ori, deci cum procedăm?

* Un țăran sărac călătorește pe potecile lemnoase din pădurea Sherwood, când un bărbat cu glugă se apropie de el.
– Staaaai! Sunt Robin Hood, iau de la bogați pentru a da săracilor. Acum, dă-mi repede toți banii tăi!
Țăranul, căzând în genunchi:
– Nu am nimic, mi-e foame de ani de zile și nu am nimic să-ți dau, chiar dacă mă omori.
Robin Hood:
– Foarte bine atunci, săracule om, ia asta!!
Robin Hood îi îi dă bietuli om un sac plin până la refuz cu monede de aur. Apoi dispare tăcut în pădure. Țăranul se uită cu neîncredere, apoi exclamă într-un târziu:
– Nu-mi vine să cred, sunt bogat!
După care țipă cât îl țin plămânii:
– Sunt bogaaaat!!
– Staaaai!… se aude dintre tufișuri. Sunt Robin Hood, iau de la cei bogați.

* Paradoxul umanității. Îți faci prieteni mințind și îți faci dușmani spunând adevărul.

* Mi-e așa de somn, că am închis ochii o secundă și o oaie mi-a zis: „Ascultă, pe celelalte nici nu le mai chem!” Noapte bună!

* Amantul: – Știu o poziție super! Fii atentă! Te pui în poziția „mama iezilor” sprijinită de pervaz, eu mă urc pe candelabru și de acolo sar direct în tine.
Tipa: – Nuuu… nu pot! Am un papagal vorbitor și o să-i ciripească tot soțului meu.
Papagalul: – Tăiați-mi limba, trebuie să văd așa ceva!

* O blondă la magazin:
– Aveți covrigi la 1 leu?
– Da.
– Și cât costă?

* Nu mai am răbdare… abia aștept să aflu prețul la cireșe ca să încep să mă plâng.

* – Și cum ai aflat că soția te înșală?
– Păi, i-am spus un banc…
– Și?
– Și prostul ăla din dulap a început să râdă.

* Două prietene:
– Cum a fost cu Vlad?
– Păi, m-a sărutat atât de mult încât îmi ard buzele.
– Te doare când vorbești?
– Nu, când merg!

* – De ce pacienții internați la psihiatrie sunt ținuți separat?
– Ca să nu formeze un alt guvern…

* Azi-dimineață am scris pe mașina vecinei „spală-mă”… iar acum, pe mașina mea scrie „deseară umplu cada, te aștept”.

* – 8 ani de școală generală
– 4 ani de liceu
– 3 ani de facultate
– 2 ani de master
Pentru ce? Să-i întrebi pe alții dacă mai vor castraveciori murați în hamburger?!

* Femeile au scris odată pe un zid: „O să ne-o plătiți!”
Mai jos, bărbații au completat: „Ne-ați dat-o vreodată gratis?”

* „Trăim într-o lume în care lăsăm copiii la grădinițe, bătrânii la azil și apoi cumpărăm un câine să ne țină companie”.

* Se întâlnesc doi polițiști într-un bar.
– Ce bei?, îl întreabă unul pe celălalt.
– Păi, ce bei și tu, nu am pretenții.
– Două cafele, cere polițistul barmanului.
– Dă-mi și mie două, zice celălalt.

* Oamenii sunt precum hainele, au față și dos. Bine ar fi să vezi și dosul, pentru că acolo este eticheta cu prețul!

* Trei vânători se lăudau la un pahar de vin cu inteligența câinilor lor de vânătoare. Primul vânător:
– Băieți, câinele meu e fenomenal! Eram odată în mijlocul pădurii și, când să încarc, observ că mi-am uitat cartușele acasă. I-am dat dulăului să miroasă țeava puștii și, în nici 20 de minute, s-a întors cu tolba cu muniție în gură!
Al doilea vânător:
– Asta nu-i nimic! Eu, la ultima vânătoare de mistreți, mi-am dat seama că uitasem acasă cureaua puștii și luneta. I-am dat câinelui să miroasă percutorul și imediat a fugit acasă și mi-a adus tot ce lipsea.
Al treilea vânător, după ce soarbe lung din pahar:
– Eu nici nu vă mai spun de vânătoare, că al meu e de-a dreptul detectiv. Să vedeți ce mi-a făcut vara trecută. Eram la plajă cu nevastă-mea și, când să se schimbe de haine, își dă seama că și-a uitat acasă slipul de la costumul de baie. Îl pun pe câine să o miroasă puțin „la sursă”, ca să știe ce are de căutat, și-l trimit acasă.
Ceilalți doi, curioși:
– Și?! S-a întors cu slipul?
– Pe dracu’! S-a întors, după zece minute, trăgându-l pe vecinul de pantaloni, direct spre cearșaf!

Doza de haz

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* A apărut autobuzul inteligent: nu te lasă să cobori cu mai multe portofele decât aveai la urcare.

* Dacă vecinii vă deranjează cu muzica până pe la trei dimineața, sunați la ușa lor pe la cinci și spuneți-le că v-a plăcut!

* Aseară, vecinu’ s-a îmbătat și a cerut azil politic, dar a venit nevastă-sa cu sucitorul și a încălcat toate drepturile internaționale ale omului.

* – Bade, într-adevăr ai 114 ani?
– No ia…
– Și ce ai făcut de ai ajuns la o vârstă atât de înaintată?
– Apoi, mă ficior, am avut răbdare!

* – Bulișor, ce zi e azi?
– Nu știu, bunicule, dar stai să mă uit în capul bunicii.
– Dar ce legătură are ce întreb eu cu ce zici tu?
– Are, că bunica zicea, acum câteva zile, că în cei 40 de ani de când e măritată cu tine, i-ai făcut capul calendar!

* Un tip intră la farmacie și întreabă:
– Aveți ceva pentru memorie?
– Da, desigur.
– Perfect! Dați-mi două… că sigur o să uit unde am pus prima.

* – Bunico, ai văzut că internetul e mai rapid decât trenul?
– Normal, mamă… pe internet nu așteaptă nimeni la semafor!

* Să te trezești dimineața, plin de energie, li se întâmplă doar telefoanelor mobile.

* La aniversarea a 20 de ani de căsătorie, un ungur cheamă la el o familie de prieteni români.
La începutul mesei, gazda ține un toast, încercând să vorbească românește cât mai corect:
– Aș vre se molțomesc lui Dumnezeu pentru cei doizeci ani petrecoți alături de soția meu.
– Alături de soția mea, îl corectă prietenul român.
– Alături de soția ta numai de 4 ani!

* Astăzi, am vrut să-l sperii pe poștaș, așa că am apărut la ușă complet dezbrăcat…
Acu’, nu știu ce l-a speriat mai tare: faptul că eram complet gol… sau că știam unde locuiește!

* Cred că îmbătrânesc, în ultimul timp am avut mai multe întâlniri medicale decât romantice.

* Azi, în loc de apă, am pus Red Bull în cafea. După 15 minute de condus, am realizat că mi-am uitat mașina acasă.

* Un lord, trecând pe lângă un cerșetor, îi aruncă 5 lire și îi spune:
– Ia, omule, și bea un whisky în sănătatea mea!
– Sir, dar eu nu obișnuiesc să beau!, îi răspunde cerșetorul.
– În acest caz, poftim 10 lire să-ți cumperi țigări.
– Sir, dar eu nu sunt fumător.
– În regulă, am înțeles! Uite 50 de lire, du-te la o casă de toleranță și alege-ți cea mai frumoasă femeie!
— Sir, nu vă supărați, dar prefer să nu am de-a face cu asemenea femei!
– Ei, omule, în cazul acesta, ia 100 de lire și du-te la soția mea, să vadă și ea în ce hal ajunge un bărbat care nu bea, nu fumează și nu merge la femei!

* Un polițist oprește un șofer:
– De ce nu porți centura de siguranță?
– Păi, când port centura, mă simt ca acasă…
– Cum așa?
– Mă strânge ca nevasta!

* – Fiule, de ce nu a venit și logodnica ta? Cum o cheamă?
– E alintată..
– Eh, nimeni nu e perfect…
– Nu ai înțeles. E Alin, tată.

* Te întinzi în pat să te odihnești, adormi!
Te pui în pat să citești o carte, adormi!
Te pui în pat să vizionezi un film, adormi!
Te întinzi în pat să te culci, rămâi treaz!!

* Un bețiv strigă:
– Unde sunt?
– Pe bulevardul Unirii…
– Lasă detaliile, în ce oraș?

* – Mă iubești mult?
– Enorm… inima mea. Am lăsat-o pe alta gravidă numai ca să nu ai tu grețuri…

* – Nevastă, de ce mi-ai pus atât de multă mâncare în farfurie?
– Cu cât ești tu mai gras, cu atât par eu mai slabă…

* La un spital de nebuni, toți nebunii într-o cameră și o gălăgie de nedescris. Intră doctorul:
– Bă! Ce-aveți, bă?
Unu’ zice:
– Eee… Noi suntem macaroane și fierbem acuma!
– Gata! Ați fiert destul!
Toți se opresc, numai unu’ „fierbe” în continuare. Doctorul:
– Băi, tu n-ai auzit?
– Ba da, da’ eu m-am lipit de oală!

* Ora de biologie. Bulă ascultă cu ochii pierduți lecția profesoarei:
– Corpul omenesc are în mod normal în jur de 37 grade Celsius, sălbăticiunile au în jur de 39 grade, iar păsările chiar 42… Bulă, mă asculți? Repetă ce-am zis!
– Omul are în jur de 37 grade Celsius, când devine sălbatic are 39 grade, iar când vede o păsărică are chiar 42!

* Un avocat nu oprește mașina la semnalul „STOP” și este tras pe dreapta de un polițist…
Avocatul este un tip arogant, care se crede mult mai deștept decât alții, așa că decide să facă puțin mișto de polițist.
– Actele dvs., vă rog!
– Pentru ce?
– Nu ați oprit la semnalul STOP.
– Am încetinit și era liber, nu venea nimeni…!
– Dar nu ați oprit pe loc mașina…
– Care-i diferența?
– Diferența este că la semnalul STOP trebuie să opriți mașina, aceasta e legea, actele, vă rog!
– Dacă îmi poți arăta care e diferența legală între a încetini și a opri, îți dau actele și te las să-mi dai amendă, dacă nu, mă lași să plec și nu mă amendezi!
– De acord, dar coborâți, vă rog, din mașină!
Avocatul coboară liniștit, iar între timp, polițistul își scoate bastonul și începe să-i dea vârtos pe spinare avocatului, spunând:
– VREI SĂ MĂ OPRESC SAU DOAR SĂ ÎNCETINESC?

Haz de la caz la caz

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* – „Și-au trăit fericiți până la adânci bătrâneți…”
– Bine, bine, dar unde naiba scrie „Împreună”?!

* Profesorul:
– Scrie un sinonim pentru lene.
– Nu am chef.

* – Câți ani ai, dragă?
– Sunt mai aproape de 35 decât de 30!
– Adică 33?
– A, nuuu, 45…

* – Cum se plimbă un elefant prin oraș?
– Cu trompa pe volan.

* – Domnule! Așa ceva e inacceptabil! În bucata mea de cozonac am găsit o muscă!
– Da, dar trebuie să recunoașteți că celelalte erau stafide.

– Cum te-ai simțit în excursie?
– Oribil!
– Cum așa?
– Păi, când ne-am dat jos din autocar, n-am găsit restaurantul, iar când am ieșit din restaurant, n-am mai găsit autocarul…

* Soțiile unui român, a unui francez și a unui neamț stăteau de vorbă la un restaurant, în fața unei cafele. La un moment dat, franțuzoaica spune:
– Fetelor, haideți să facem un experiment. Să ne punem bărbații să facă ce vrem noi, timp de o zi!
Toate sunt de acord și pleacă fiecare acasă, iar după câteva zile se întâlnesc din nou. Franțuzoaica începe:
– Eu i-am spus soțului meu să spele vasele. În prima zi n-am văzut nimic… A doua zi l-am văzut plimbându-se prin bucătărie și uitându-se la chiuvetă. Dar a treia zi am găsit totul lună!
Urmează nemțoaica:
– Eu i-am spus soțului meu să tundă gazonul. În prima zi n-am văzut nimic… A doua zi l-am văzut uitându-se la mașina de tuns, apoi a reparat-o. Însă a treia zi… gazonul era perfect!
Românca începe și ea:
– Eu i-am zis soțului meu să spele rufele. În prima zi n-am văzut nimic… A doua zi am început să văd cu ochiul drept…

* Doi polițiști în misiune.
Când li se face foame, unul dintre ei își ia sandvișul și vrea să plece.
– Un’ te duci, măh?
– Să mănânc pe trotuarul celălalt.
– De ce?
– Mi-am scos o măsea și dentistul mi-a spus că timp de patru ore trebuie să mănânc pe partea cealaltă.

* De când m-am înscris la înot, am reușit să beau cei 2,5 litri de apă pe care mi i-a recomandat medicul.

* Péter Magyar se traduce Petre Roman în românește. 😀

* Dacă femeile ar conduce lumea, nu ar mai exista războaie, doar o grămadă de țări care nu mai vorbesc una cu alta.

* „Fac dragoste cu garanție. Dacă nu-ți place ceva, repetăm”.

* – Eu nu am, tu nu ai, el nu are. Ia spune, Bulă, ce timp este acesta?
– Cred că e timp de sărăcie, doamnă profesoară!

* – Vai, dragă, de când ți-a murit soțul, te văd mai mereu pe stradă cu ăla negru. Noul prieten?
– A, nu, îl folosesc doar pentru perioada doliului.

* Bulă îi spune soției:
– Draga mea, de azi vom face sex ca la olimpiadă!
– Vai, Bulă, răspunse ea excitată, adică mai intens?
– Nu, draga mea.
– Mai repede?
– Nu.
– Mai tare?
– Nu, draga mea, o dată la 4 ani.
– Atunci, ca la olimpiadă o să și mănânci!

* Intră hoțul, o leagă pe femeie, pune cuțitul la gâtul bărbatului și cere banii!
– Ia tot ce vrei, dat te rog să dezlegi femeia.
– Așa mult o iubești pe nevastă-ta?
– Asta e vecina, nevastă-mea vine în zece minute!

* – I-am dat odată împrumut unui amic 200 de euro, dar nici în ziua de azi nu-și mai aduce aminte!, îi zise Ion oftând vecinului său Mitică.
– Măi Ioane, răspunde Mitică, păi tu nu ai știut ce să-i dai, de-aia a uitat. Eu i-am dat odată două perechi de palme, de mă ține minte și-n ziua de azi!

* Bărbații de 40 de ani au vârsta extraordinară!
Unii devin bunici, alții tătici, iar altora le caută mama mireasă.

* Se întreabă câte unii cum se face sexul de post! Păi cum…!
Călare pe cucoană și cu ochii la icoană.

* – Cine urlă acolo în halul ăsta?
– Alinuța, vecina noastră.
– Naște?
– Nu, se însărcinează!

* Soția întreabă:
– Te arde conștiința pentru că m-ai înșelat?
– Numai când fac pipi!

* Care e diferența dintre un bărbat îndrăgostit și unul căsătorit?
Cel îndrăgostit nu-și găsește vorbele, iar ăla însurat nu apucă să le scoată.

* La serviciul Personal se prezintă un bărbat.
– Vă rog să mă angajați, zice el, am 9 copii!
– Bine, bine, dar ce altceva știi să faci?

* O blondă la vulcanizare:
– Cum ai reușit să spargi pneul în halul ăsta?, întreabă muncitorul.
– Am călcat pe o sticlă.
– N-ai văzut-o?
– Nu, tâmpitul dracului o avea în buzunar!

* Culmea comerțului:
Să fii Făt Frumos și să dai punguța cu doi bani pe pupăza din tei!

* Femeia nu știe ce bărbat ar vrea.
Bărbatul, ca să nu aibă dubii, le vrea pe toate.

* Proverb rusesc:
Rudele și președintele nu ți-i alegi.

* Cum trebuie să fie o femeie serioasă?
Femeia serioasă trebuie să aibă soț și amant.
Credeam că aia e o femeie adulteră.
Femeia adulteră are soț și mai mulți amanți.
Credeam că aia e o femeie ușoară.
Femeia ușoară are doar amanți.
Credeam că aia e o femeie pierdută.
Femeia pierdută n-are nici soț, nici amant.
Credeam că aia e o femeie singură.
Femeia singură e aia care are numai soț…

* Să ai copii în Era Tehnologiei este ca și cum ai avea pisici.
Ies din cameră doar când le miroase a mâncare și nici măcar nu salută…

* Pe Transfăgărășan, în alertă, urca Aro-ul poliției în marșarier. Un trecător îi întreabă:
– Da bine, măi băieți, de ce urcați voi pe traseul acesta periculos cu spatele?
– Păi, ne-am gândit că, dacă sus nu găsim loc de întors, vom putea veni la coborâre cu fața.
După un timp, din nou echipajul poliției, coborând Transfăgărășanul, tot în marșarier. Trecătorul, la fel:
– Păi bine, măi băieți, e ce coborâți Transfăgărășanul cu spatele?
– Am găsit loc de întors!!!

Lumina zâmbetului

BANCURILE SĂPTĂMÂNII

* – Draga mea, tu mă iubești?
– Sigur că da!
– De ce nu îmi răspunzi la telefon?
– Te iubesc… în liniște.

* Un tip agitat dă buzna în secția de poliție:
– Domnu’ agent, domnu’ agent, veniți repede, în stradă e un nebun!
– Cum arată?
– E chel și cu părul vâlvoi.
– Păi, ori e chel, ori cu părul vâlvoi?!
– Păi, nu v-am zis că e nebun?!

* Legenda spune că sunt 7 femei la fiecare bărbat…
Bun. Unde erau celelalte 6 ale soțului, când aveam nevoie de ajutor la curățenia de Paște?!

* Peste câțiva ani:
– Mami, cum l-ai cunoscut pe tati?
– A venit la mine și n-a mai avut benzină să plece.

* Când alimentați la pompă, scuturați bine pistolul… să nu rămână ajutorul de la guvern pe furtun!

* Băăă, cum dracu, în 2008, când barilul de petrol ajunsese la 147$, în România era 4,13 lei litrul de benzină, iar acum, când barilul este 110$, benzina e dublu? S-a micșorat barilul sau s-a mărit litrul?

* Soțul se întoarce acasă și își găsește soția bând calm cafea cu un bărbat. El explodează:
– Cum ai putut face asta?!
Soția îl întrerupe:
– Nu țipa. Bărbatul ăsta a venit să te vadă.
– Să mă vadă pe mine? Nici măcar nu-l cunosc!
Ea zâmbește:
– Atunci, lasă-mă să ți-l prezint. El este Leonardo… soțul amantei tale.

* Mi-am luat mașină electrică. Nu mai am bani și aștept să fulgere ca să-i fac plinul…

* – Știi, s-a făcut un studiu în care se arată că oamenii ar trebui să doarmă noaptea cu geamul deschis.
– Trebuie să fii cercetător, nu?
– Nu, sunt spărgător.

* – Ai auzit că s-a inventat o aplicație care îți spune când ești prost?
– Da… dar nu mi-o descarc.
– De ce?
– Nu vreau notificări non-stop.

* – Mamă, spuse Bulă, am o veste bună și una proastă! Pe care vrei să ți-o zic mai întâi?
– Începe cu cea bună, dragă.
– Vestea bună este că am luat 10 la școală!
– Vai, bravo, băiatul meu! Și cea proastă care e?
– Vestea proastă e că nu-i adevărat!

* – Doctore, mă doare rău spatele!
– Poate faci ceva greșit.
– Nu fac nimic, doar muncesc și-mi plătesc taxele!
– Clar, ai hernie de fisc!

* – Tată, ce este o labă?
– E pentru școală?
– Da.
– În cazul ăsta, este partea piciorului de la gleznă în jos.

* Problema umanității este faptul că ne naștem din spermatozoidul cel mai iute, nu din cel mai inteligent.

* Au cozonacii de Paște niște prețuri de zici că au fost frământați cu motorină.

* O tipă superbă, îmbrăcată în piele până la gât, se prezintă la dermatolog.
– Domnule doctor, am o problemă! Am păr pe piept.
– Bine, doamnă, vă rog să-mi arătați, a răspuns medicul.
Tipa își desface puțin fermoarul de la costumul negru de piele. Doctorul observă trei fire de păr, ia o pensetă, le smulge și spune:
– Vedeți, doamnă, acum nu mai este nicio problemă.
– Nu, domnule doctor, problema este mult mai gravă, spuse tipa , după care mai trage încă puțin fermoarul. Mai apar alte șapte fire de păr pe pieptul ei. Enervat, doctorul ia penseta și le smulge și pe acestea.
– Gata, doamnă! Problema s-a rezolvat, spuse el.
– Nu, d-le doctor, problema este mult mai gravă, și își desface fermoarul până la buric, iar pe burtă apare o sumedenie de fire de păr.
Doctorul, văzând atât e mare densitate, o întreabă:
– Doamnă, dar până unde aveți acest păr?
La care tipa răspunde:
– Până la penis!!

* Copilul indianului:
– Tata este cel mai rapid om, trage la țintă cu arcul și ajunge la ea înaintea săgeții.
Copilul americanului:
– Tata e și mai și, trage cu pușca în căprioară și ajunge la ea odată cu glonțul.
Copilul român:
– Tata termină programul de muncă la ora 3 și e acasă de la ora 1.

* Rămân tot la părerea că o turlă de biserică dotată cu paratrăsnet denotă lipsă de încredere..

* Doi prieteni discută:
– Cred că am față de manelist.
– De ce spui asta?
– Ieri am fost la magazin și casierița m-a întrebat: „Bună ziua, pun Guță?”

* Un avocat, reprezentând un prosper colecționar de artă, se întâlnește cu clientul său…
– Bob, am vești bune și vești proaste. Cu care vrei să încep?
– Azi a fost o zi de rahat… vreau, deci, să aud ceva de bine!
– Ok, soția ta a investit 5000$ în două fotografii care pot aduce un venit de 15-20 milioane $. Cred că are dreptate.
– Bravoo!! Excelent…, soția mea este un geniu în afaceri. Tocmai mi-ai făcut ziua asta superbă. Acum, pot auzi și vestea proastă! Care e?
– Fotografiile sunt cu tine și secretara!!

* Acea umflătură pe care o au bărbații în pantaloni și femeile o iubesc la nebunie… se numește Portofel!

* Vă place sau nu, cel mai bun dulap pentru haine rămâne scaunul…

* Ultimele cuvinte înainte de culcare…
în America: „Good night my love!”
în Anglia: „Sweet dreams, my baby!”
în România: „Mă Gheorghe, ai încuiat poarta?”

* Dracu mai bea de azi înainte. M-am trezit eu prin alte locuri, prin alte orașe, dar niciodată în alte anotimpuri.

* Un evreu se plânge altui evreu:
– Itzic, îți închipui, soția mea se culcă cu Lordul de Buckingham…
– Aoleu, asta îi rău…
– Dar și eu mă culc cu soția lui…
– Ei, asta-i de bine!
– Dar soția mea are 2 copii cu Lordul!
– Rău, foarte rău!
– Dar și nevasta lui are 2 copii cu mine!
– Păi, înseamnă că sunteți chit!
– Mah, tu ești idiot? Cum să fim chit??? Eu lui îi fac lorzi, iar el îmi face evrei!!!

Paște fericit!